Oldalak

2010. máj. 31.

Reteklevélből pesto

A pesto készítése Olaszországból ered. A Liguria vidékéről származó pesto hagyományosan a pesto alla genovese.
A pesto tulajdonképpen gyűjtőfogalom, különféle szószokra. Mindazokat a sugo-kat (szószokat, mártásokat), amit általában hidegen készítenek el, és az un. pestóban törik össze, nevezik pestonak. A pesto szó jelentése ugyanis mozsár.
Ugye, milyen egyszerű? :)

Az "alap" pesto hét hozzávalóból áll:
2 evőkanál fenyőmag,
5 evőkanál olívaolaj,
só ízlés szerint,
bors ízlés szerint,
2 csokor friss bazsalikom,
4-6 gerezd összetört fokhagyma
9 deka reszelt parmezán sajt.
Mindezt ízesíthetjük kapri - és olívabogyóval, illetve különféle fűszerekkel is.

A pesto csak a legfinomabb, extra szűz olívaolajat szereti, és a bazsalikom, illetve egyéb zöldfűszerek frissességére is nagyon kényes!
Frissen főzött, forró tésztára téve egyszerű vacsoraként fogyasztható, de puha kenyérrel mártogatva előételként is kitűnő.
Hűtőben 4-5 napig áll el, míg lefagyasztva 3 hónapig is eltartható.

A pestóban az a jó, hogy mindenki saját ízlésére formálhatja, fűszerezheti kedve szerint, elrontani szinte lehetetlen. Az eredeti olasz ételek alapjául szolgáló pesto nem más, mint a paradicsomos szósz, sok-sok finomsággal.
Bár egyszerűnek tűnik a felsorolt szószok elkészítése, Olaszországban azért minden családnak megvan a maga titkos pesto receptje, amit szigorúan őriznek.

Azt hiszem nagyjából négy-öt évvel ezelőttig nemigen tudtam mi fán terem, s eszik-e vagy isszák a pestot. Aztán tavaly első próbálkozásra összehoztam egy chilis cukkini pestot, tésztához, rozsos péksüteménybe, tejföl bolondítónak. "Natúr" petrezselymes pestot sült halkarikákhoz készítettem, diós-petrezselymeset krémsajttal összekeverve mártogatósnak és szuperül illet az erdélyi hegyek közt frissen sült miccshez is.
A pesto azon ételek egyike, ahol csupán fantáziánk és ízlésünk szab határt, mind ízvilágban, mind felhasználhatóságban, hiszen szinte bármilyen ételhez/be illik. Na jó, lekváros kenyérrel még nem kóstoltam ... bár, most hogy jobban belegondolok ... nem biztos, hogy olyan vad ötlet :)

Írtam volt, hogy a zöldséges időnként bolondnak tart, de hát ez legyen a legnagyobb gondom :) Főleg, ha csábmosolyomnak (halk vihoj :) ellenállni nem tudván, lekanyarintja egy-két kötés retek zsenge zöld leveleit, csakis nekem.
Én meg hazaballagok a levelekkel, megmosom, lerázom, és pörkölt dióval, tökmaggal, parmezánnal pestová dolgozom.
A pestos kanálnyi kefírrel összeforgatom és frissen főtt tésztához keverem.
Jóízűen eltüntetem, s megállapítom, soha rosszabbat.




Reteklevél pesto

hozzávalók

1-2 kötés retek zsenge zöld levele
3-4 ek dió
1 kisebb petrezselyemzöld
2-3 gerezd fokhagyma
parmezán sajt
só, bors
chili paprika - kimaradhat
olivaolaj

A diót megpirítom, majd darabosabbra darálom.
A retekleveleket és a petrezselyemzöldet leöblítem, konyharuhával leszárítgatom, a darabosra darált dióhoz teszem.
Fűszerek: só, bors, chili paprika.
Belereszelek parmezán sajtot. Ennek mennyisége erősen függ a sajt milyenségétől; pl "igazi" parmezán vagy parmezán típusú sajt.
Az egészet késes aprítóban finomra őrölöm, majd kisebb edénybe szedem és nagyjából kanalanként adagolva az olivaolajat alaposan eldolgozom. Az olivaolaj mennyisége függ egyrészt a sajt milyenségétől, a dió mennyiségétől, illetve attól is, hogy mennyire sűrűre akarom a pestot.

Az alaposan eldolgozott, kész pestot csavaros üvegbe kanalazom és hűtőben tárolom. Amíg tart. Nem sokáig :)
Két ek lecsepegtetett kefírt összedolgozok 4-5 ek pestoval és az egészet frissen kifőtt tésztához keverem. Fokhagymás sült paradicsommal tálalom. Ebédre, vacsorára.




A pesto a gyors & könnyű címke mellé megérdemelné az 1000 féle képpen alakítható jelzőt is, hiszen nagyjából a kamra, hűtő tartalma és fantáziánk szab határt a számtalan módon ízesíthető és felhasználható finomságoknak.

Jó étvágyat !

Éljen! Hurrá! Heuréka! Végre!

Ha minden igaz és a fentiek és az internet és a blogolás nagy szellemei is úgy akarják, akkor végre valahára sikerült megtanulnom - pontosabban szívemnek igen kedves Dóri barátnőmnek sikerült végre valahára megtanítania :) -, hogy kell videót bebiggyeszteni a posthoz.

Mint ma rájöttem a gond ott volt, hogy én ragaszkodtam a blog-panel útmutatásaihoz, miszerint a "kép hozzáadása" melleti ikonra klikkelve lesz "videó hozzáadása". És az ott felkínált ablakba próbáltam mindenáron bemásolni a jutjubról levadászott videók "beágyazás" kódját. Mint kiderült, hiba volt. Mert hogy a teljes kódot csak simán bebiggyesztem a post szövegébe, oszt annyi.

Akkor most, kedves Nagyérdemű Publikum, figyelem! Világszenzáció következik, csak itt, de nem csak most, legelőször a Garffyka blogon - videóóóóó!!!

Mégpedig Anna Pavlováról. A csokis, diós Pavlova torta bejegyzésnél elmélkedtem a híres orosz balerina és a Pavlova torta kapcsolatáról; akkor és oda nem tudtam beilleszteni ezt a videót, most vérmes reményeim szerint (s mivel a teszt-blogon már ott van :)) sikerül.
Akárhányszor megnézem, elérzékenyülök azon a hihetetlen tökéletességen és kecsességen, ami a mozdulatokból árad.

2010. máj. 30.

A nap zöldsége: karalábé

Szeretjük főve, sülve, rakva, levesnek, köretnek, főételnek. Vagy csak úgy nyersen magában. A feje és a levele is remekül használható, gyakorlatilag csak a karalábéfejek héja és a túl öreg levelek nem kerülnek felhasználásra.
Klasszikus, levesnek készített töltött karalábé, amiből gyakorlatilag nem tudok annyit készíteni, hogy ne fogyjon el. Valahol mégiscsak rejtőznek nálunk csenőmanók :)

Ezt a receptet a Vidék Íze ehavi számában láttam és azonnal megtetszett. Könnyű, tavaszt hozó, a kapor és tehéntúró társítása kifejezetten jó választásnak tűnt.
A leírásban kicsit furcsának találtam, hogy a kapros túróval töltött nyers karalábéfejeket minden egyéb folyadék hozzáadása nélkül állítja tűzálló tálba a recept beküldője, s úgy süti, lefedve.
A fejek közül a legzsengébbet így készítettem, a többit pedig, kivájás után kevéske enyhén sós vízben kicsit megpároltam, s úgy töltöttem, sütöttem. Azt hiszem én nyertem, hiszen a lé nélkül sütőbe tett karalábé nemhogy 20, de 35 perc alatt sem puhult meg kellően, így utólag loccsantottam alá kevéske vizet, s akkor 10 perc elég volt neki.

Azt nem tudom, hogy a receptleíró mit csinál a fölösleges töltelékkel, nekem maradt elég sok.
Míg a töltött karalábé tojás nélküli étel, addig a megmaradt tölteléket tojásosan készítettem el. Kis gondolkodás után egy tojással elkevert tejföllel nyakon öntöttem és tűzálló tálban megsütöttem. Amolyan túrós-kapros-karalábés sült rántotta lett.

Mindkét étel kifejezetten könnyű, a kapor-túró párosítás tavaszt idéző-hozó, mellé a zsenge karalábé tökéletes választás.




Kapros-túrós karalábé töltve & tojásosan sütve

hozzávalók - töltött

4 zsenge karalábé
maréknyi karalábélevél
1-2 újhagyma zöldje
fél murok
15 dkg túró
~ 15 dkg párolt rizs
1 csokor kapor
bors, só
vaj/margarin

A rizset kevéske forró vajra szórom, átkeverem, 2-szeres vízzel felöntöm, sózom, borsózom, majd enyhe rotyogással, félrebillentett fedő alatt nem egészen puhára főzöm.
Amíg a rizs fő, a karalábékat megpucolom. A leveleket félreteszem, a szebbeket felhasználom majd, ezért megmosom, lerázom és a szárukat levágom.
A karalábéfejeket kivájom, majd kétujjnyi, finoman lobogó, enyhén sós vízben 3-4 percig párolom. Kiemelem, tányérra teszem.
Tipp :) Érdemes a karalábéfejek kivájását onnan kezdeni, ahol a gyökere volt, tehát nem ahonnan a leveleit levágtam. Így az esetleges fásabb részeket kivájom és felaprítom, így hamarabb és jobban megpuhulnak.
A karalábéforgácsokat apróra vágom.
A kaprot, az újhagyma zöldjét és a leveleket felaprítom.
A murkot megpucolom és julienre vágom (azaz kb gyufaszál vastagságú csíkokra: a murkot keresztben 2-3 részbe vágom, ezekből a hasábokból szeletkéket hasítok, majd a szeleteket csíkokra metélem).




Kevés maragint melegítek, rádobom a hagyma zöldjét, a kicsire aprított karalábéforgácsokat és a murkot, kevergetve néhány percig fonnyasztom, pirítom, majd hozzáteszem a túrót, rizset és a zöldeket (kapor, karalábélevél). Alaposan összeforgatom és fűszerezem: só, bors.




A keverékkel betöltöm a kezelhetőre hűlt, kissé megpárolt karalábéfejeket.
Tűzálló tálat kivajazok, beleteszem a töltött karalábékat, tetejükre kevéske vajat morzsolok, szűken fél dl vizet alájuk loccsintok és letakarva, 150 fokos sütőbe tolom nagyjából 20-25 percre.



Tálra rendezem a sütés után óvatosan kiemelt kapros túróval töltött karalábékat, majd barna kenyérrel, tejföllel kínálom.
Önmagában is remek főétel, könnyű vacsora, de akár köretként is szolgálhat szelet natúran sütött hús vagy hal mellé.




hozzávalók - tojásosan sütött

fenti töltelék maradéka
1 tojás
1 kis pohár tejföl
vaj/margarin

A megmaradt tölteléket nyakon öntöm a tojással elkevert tejföllel, összeforgatom, majd az egészet tűzálló tálba simítom.
Nagyjából 170 fokos sütőben 10-15 percig sütöm; amíg a széle elkezd pirulni és láthatóan összeáll.

Hidegen, langyosan egyaránt finom. Bögre teával nagyszerű reggeli vagy vacsora lehet, de ugyanúgy adhatom köretként is.

Jó étvágyat !

2010. máj. 29.

Bolondított Pavlova

Ennek a tortának a nevéről nekem a híres orosz balerina, Anna Pavlova jut eszembe. Nem tudom, ő valaha kóstolta-e ezt a tortát, esetleg kedvence volt az eredetileg hófehér, habkönnyű finomság.
Lehet igen, lehet nem. Lehet a torta neve onnan ered, hogy a cukorral felvert, majd megsütött tojáshab emlékeztet egy elegáns, hófehér hattyúra. És Anna Pavlova híresen szépen táncolt a Hattyúk tavában, s nála élethűbben, meghatóbban senki nem tudott táncolni Saint-Sains, A hattyú halála zenéjére.
itt lenne a videó bejátszás, ha sikerült volna feltennem, de félórányi hajtépés után sem sikerül :(

Szóval Pavlova.
Most nem a balerina, hanem a torta.
Pavlova torta eredetileg hófehér, hiszen tojásfehérje hab és cukor alkotja, mindez megsütve aztán különböző gyümölcsökkel tálalva.
Én a magam részéről nagyon szeretem a cukros, sült tojásfehérje habot, Manapó kevésbé ...
Szerencsére van nekem egy nagyon kedves barátném, Chef Viki, aki volt annyira gasztro-elvetemült :D, hogy megalkotta Pavlovát ... feketében :), de legalábbis sötétbarnában ... azaz megsütötte a kakaós Pavlova tortát.
Ebből kiindulva és picit tovább változtatva került nálunk az asztalra a csokis-diós Pavlova torta, tejszínhabbal és eperrel.

Mit mondhatnék? Maga a tömör gyönyör :) Valóban tömör, sűrű finomság, nemigen lehet egy szeletnél együltőben többet enni, ezzel szemben nem folytós, nem akar tőle megfulladni az ember gyereke. Inkább egy óra múlva ácsingózik a második szeletért :)




Csokis, diós Pavlova torta

hozzávalók

4 tojásfehérje
24 dkg porcukor
csipet só
1 ek balzsamecet
1 ek étkezési keményítő
1 kk sütőpor
1 bő ek kakaó
2 csík (6 kocka) apróra reszelt étcsoki
2 bő ek darált dió

Már az elején elkövettem azt a hibát, hogy a tojásfehérjét a kezdettől együtt vertem fel a porcukorral. Ez van, ha sietve, kapkodva olvasom a leírást. Ettől függetlenül, a csokis, diós Pavlova valami isteni lett.
Tehát, ahogy készíteni kell.
A diót száraz serpenyőben kicsit megpirítom majd finomra darálom.
A csokit lereszelem.
A tojásfehérjéket elkezdem habbá verni, majd nagyjából feleúton fokozatosan adagolom a porcukrot és úgy verem tovább.
Kemény, fényesen csillogó, sűrű masszát kapok. Hasonló az írókához.
Ehhez a masszához, folyamatos keverés mellett, adom a sütőporral elvegyített étkezési keményítőt, balzsamecetet, csipetke sót, kakaót és reszelt csokit, valamint a finomra darált diót.
Egy 22-24 cm-es tortaformát kibélelek sütőpapírral úgy, hogy az oldalára is jusson.
Belesimítom a masszát úgy, hogy a tortaforma szélétől nagyjából ujjnyit szabadon hagyok, legyen helye nőni a tésztának.
180 fokra előmelegített sütőbe tolom, de ahogy becsukom a ler ajtaját vissza is veszem a hőt 140 fokra és így sütöm ... az eredeti recept szerint 75 percig, Chef Viki szerint 40-45 percig ... én a diós, csokis változatot kereken 55 percig. Figyelni kell a sütőből kiáradó fantasztikus illatorgiát, így biztosan nem fog megégni a torta.
A sütőből kivéve pár perc pihentetés után lekapcsolom a forma oldalát, a tortát sütőpapírostól rácsra emelem és ott hűtöm tovább.



Tejszínhabbal, eperrel tálalom.
Elégedetten nyögdécselünk, miközben - hogy minnél tovább tartson - apró falatonként élvezzük a kívül ropogós, belül puhán ragacsos csokis, diós Pavlova tortát. Eperrel és tejszínhabbal eszméletlen ízkavalkádot ad.



Jó étvágyat !

2010. máj. 28.

Gyermeknap egyszer egy évben?

A Gyermeknap a világ sok országában ünnepnap.
A Nemzetközi Gyermeknap megünneplése Törökországból ered és különösen a volt kommunista országokban vált népszerűvé. Az első Gyermaknapot Törökországban 1920-ban április 23-án tartották; majd később a genfi Gyermekjóléti Konferecián 1925-ben. Nem világos, miért pont június 1-jét választották ki.

Az ENSZ közgyűlése 1954-ben javasolta (836(IX). határozat), hogy minden országban tartsák meg az Egyetemes Gyermeknapot. Az ünnep célja, hogy megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről és egymás közti megértésről, valamint a gyermekek jóléte érdekében kifejtett küzdelemről. Javasolták a kormányoknak, hogy mindenhol olyan napot jelöljenek ki erre a célra, amit megfelelőnek gondolnak.
Az UNICEF és az ENSZ által létrehozott Gyermekek Világnapját 1954 óta szeptember 20-án ünneplik és nagyon sok ország ekkor tartja a gyereknapot is.

Magyarországon elsőként az Országos Gyerekvédő Liga szervezett gyereknapot, 1906-ban.
Majd 1931-ben, szintén májusban rendezték meg a Gyermekek Hetét, amit a neve is jól mutat, egy teljes hétig. A második világháború megszakította a hagyományokat.
A háború után csak 1949-ben a Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség moszkvai ülésén dőlt el, hogy 1950-től minden év május utolsó vasárnapján a gyermekeket ünnepeljük. Ez lett a Nemzetközi Gyermeknap hivatalos ünnepe.
Így tűnik el a világ dicsősége, s lett az egy hetes esemény egy napos gyermeknappá :)

Míg Magyarországon május utolsó vasárnapja a gyermeknap, addig a világ különböző országaiban más-más napokon ünneplik.

Keleten a Nemzetközi Gyermeknaphoz csatlakoztak és június 1-jén ünnepelték.
Nyugaton a Gyermekek Világnapját tartották meg szeptember 20-án.
Japánban 1948 óta nemzeti ünnep és egyben munkaszüneti nap a gyermeknap, amit május 5-én tartanak. Érdekessége, hogy ezen a napon, hogy a családok hagyományosan papírsárkányokat reptetnek.
Indiában az eredetileg októberben tartott gyermeknapot átették november 14-re. Oka, hogy ekkor van az ország első miniszterelnökének, Jawaharlal Nehru születésének évfordulója.
Németország 1989-es újraegyesítése előtt a keleti NDK-ban és a nyugati NSZK-ban más-más napon volt gyereknap.
Argentínában augusztus második vasárnapja a gyermeknap, Brazíliában október 12., Chilében augusztus első vasárnapja, Kolumbiában április utolsó hétvégéje, Peruban október 14, Mexikóban április 30-a, Kubában július harmadik vasárnapja a gyermekeké.


Én kicsit vegyes érzésekkel viszonyulok ehhez a naphoz.
Fellengzősen és teljességgel nagyképűen azt mondanám, minek egy napon "ünnepelni", hiszen nálunk minden nap gyermeknap. ... Már abban a napi átlagosan 3.5-4 órában (reggel ovi előtt 1-1.5, délután/este a többi) + esti alvás, amit hétközben Manóval együtt tudunk tölteni + a hétvégék. De hát nem vagyok fellengzős s reményeim szerint a nagyképűség hívsága is távol áll tőlem, így hát azt mondom, igen, jó egy ilyen kiemelt nap.
Még jobb, ha sikerül együtt tölteni, ha az idő is kegyes (hmm, mostanság?), ha sikerül a megszokott hétvégéknél is szebbé tenni. S ehhez nem ajándékhegyek kellenek. A pénzért megvehetőnél sokkal több :)

Kell egy nap, ami, ha nem is teljes kizárólagossággal, de főleg Róluk szól.
Róluk, az aprótalpúakról, prüntyőkékről, picikről, mazsolácskákról, szívemegyetlencsücskéről, kincsesszigetemről, kisbékákról, büditalpacskásokról, égetnivalórosszcsontokról, lurkókról, gyerkőcökről, tinikor előtt állókról és lázadó kamaszokról ... és róluk is szól ... nekik is szól, akiket nem szeretnek, akiket elhagytak, akiknek nem jut mindennap betevő, akik verést kapnak simogatás helyett ... róluk is, nekik is, akik nem tudnak mosolyogni, mert soha senkitől nem látták, hogy kell ... és csendes könnycsepp mellett róluk is, akik egy felhőcsücskön ülve az angyalok társaságában vannak.


forrás:wikipedia.org
okosanyu.hu

2010. máj. 27.

Csodálatos házasság: eper & tejföl

Már tavaly óta szemezgetek ezzel a finomsággal, de eddig valahogy nem került sor rá, hogy az én konyhámban is debütáljon.
Max barátomtól hallottam-láttam legelőször ezt a furcsának tűnő, de nagyon finom, üdítő párosítást: eper és tejföl.
Első hallásra botorságnak tűnik elrontani az eper édességét a tejföl savanykásságával, vagy fordítva, de jobban belegondolva ... hmmm ... hát nem csak a pudingnak próbája az evés :)

A zöldségesnél vettem négy szem epret. Egyrészt azért csupán négy szemet, mert piszok szemtelennek találom, hogy kilója 999 forint! Másrészt azért csupán négy szemet, mert ezek is alig fértek el a markomban, akkorák voltak.
Szóval négy hatalmas szem - egy maréknyi - eper. Egy pohárka lecsöpögtetett tejföl. Egy kanálka méz.

A trükk az egészben az, hogy nem az epret kell édesíteni, majd nyakonönteni natúr tejföllel, hanem a tejfölbe kell keverni az édesítőt - legyen az por/cukor, vagy méz, vagy édeske -, majd ezzel alaposan megcsorgatni az epret.

Valami mennyei!
Tudom, már sokan kipróbálták, még többen posztolták. Akkor is muszáj még egyszer leírnom.
Valami fenséges!
Ha eljutunk szedd magad akcióra, vagy, ha a kilónkénti ezer forinthoz képest látványosan csökken az eper ára, biztos, hogy többször is terítéken lesz.




Tejfölös eper

hozzávalók

eper
tejföl
valamilyen édesítőszer: por/cukor, méz, édesítő

A tejfölt sűrű szitába borítom és alaposan lecsepegtetem.
Az epret folyó víz alatt, szárastól megmosom, leitatom, majd lecsipkedem a szárát, leveleit.
A lecsepegtetett tejfölt összekeverem mézzel, én egy kis pohár lecsöpögtetett tejfölhöz 1 bő kk mézet kevertem.
Az epret feldarabolom.
Pohárba, tálkába rétegezem, eperrel kezdem és tejföllel zárom.




Tálalom.
Begyűjtöm az elégedett mormogásokat és finomságot jelző cuppantásokat.
Megpróbálom Manót is rávenni, hogy legalább egy nyalintással kóstolja meg az epertől kissé rózsaszínes tejfölt. Elkönyvelem, hogy nem, az epret még mindig nem szereti. A tejfölt magában igen :)
Sajnálom, hogy csak ennyi volt.
:)




Jó étvágyat !

2010. máj. 26.

Rakott, sült ... saláta!

Egyszerű, gyors és valami hihetetlenül finom!
Legalapabb változatában saláta + tejföl + fokhagyma + paradicsom + zsemlemorzsa/zabdara + vaj.
Extra 1 változatában a fentiek + némi feta vagy juhtúró, esetleg tehéntúró.
Extra 2 változatában a fentiek + főtt tojás + gomba.
és így tovább, és így tovább ... például karalábé levéllel és/vagy zöldhagyma szárával is gazdagítható. Természetesen bele lehet karikázni egész újhagymát, de mi inkább megesszük az újhagyma fehér részét, míg a szárát "eldugom" ide, vagy levesbe, vagy szinte bármibe, amibe hagymát tennék.

Az alap a fejes saláta és a tejföl. Ez a két íz valami eszméletlen orgiában olvad össze, egyszerre édes és savanyú, magát kellető, etető, nem lehet abbahagyni, tányérról szépen tálalva, vagy egyenest a tepsiből :)

Első alkalommal a legalapabb változatot készítettem. Másodjára kevés gombával bolondítottam, aztán következett a juhtúrós változat, aztán tojással, aztán tojás nélkül, aztán ... Mondom, nem lehet megunni.



Rakott, sült saláta

hozzávalók

1 nagy fejes saláta (kiskertből)
2-3 kis doboz tejföl (3*70,-)
3-4 újfokhagyma v. gerezd (kiskertből)
2-3 paradicsom (1 kg 600,-)
1-2 főtt tojás (30,-)
2 nagyobb fej gomba (1 kg 650,-)
3-4 nagyobb karalábélevél (ha a zöldséges kedves, ingyen)
2-3 zöldhagyma szára (kiskertből)
2 (bő) ek juhtúró
2 ek zabdara - aka zabpehely késes aprítóban átforgatva
vaj a tepsihez + 1 ujjnyi
só, bors

Odateszem a tojást főni, kemény tojásra lesz szükségem.
A sütőt 180 fokra kapcsolom. Kivajazok egy tepsit (alját, oldalait).
A salátát leveleire szedem, megmosom, lerázogatom. A leveleket összefogom, félbe, majd negyedbe vágom, és aprítom nagyjából két ujjnyi szélesre.
A karalábéleveleket is megmosom, apróra vágom. A zöldhagyma szárát felkarikázom.
A gombát és a paradicsomot szeletre vágom.
Hideg vizet zúdítok a megfőtt tojásra, megszabadítom a héjától, majd felkarikázom.
A tejfölbe nyomom a fokhagymát, fűszerezem: só, bors; összekeverem.



Jöhet a rétegezés: a kikent tepsibe szórok egy réteg salátalevelet, rá paradicsom, gomba, tojás, morzsolok a juhtúróból, megszóróm hagymaszárral, karalábélevéllel, meghintem némi zabdarával, bőségesen meglocsolom a fűszeres tejföllel, ismét saláta, egyebek, zabdara, tejföl ...
Addig rétegezem, míg a hozzávalók tartanak, felülre tejföl kerül. Legvégül rákockázok egy kevéske vajat.
A tepsit betolom a forró sütőbe. Amíg sül - 15-20 perc - elmosogatok, megterítek.

A sütéstől kissé magába roskadt, eszméletlenül illatozó sült salátát magos barna kenyérrel tálalom.




Gyors & könnyű - Sütési idő + 10 perc, ebből 5 az előkészítés, 5 perc, hogy azért mégse tűzforrón faljuk fel :)

Jó étvágyat !

2010. máj. 25.

Amikor a zöldséges dilisnek tart

Akkor az van, hogy az áru között válogató, aztán a pultnál fizető 10-12 ember közül én vagyok az egyetlen, aki szinte kétségbeesett sikoltással tiltakozik olyan merénylet ellen, mint például a karalábé vagy a retek zsenge leveleinek durva módon történő letépése és kukában landoltatása.
Sőt. Nem elég, hogy hangosan tiltakozom, de a sorban előttem álló és öt fej karalábét vásárló hölgytől ráadásul megkérdem, szüksége van-e a karalábék levelére, mert ha nem, akkor én igényt tartanék rá.
Na, ekkor már nemcsak a zöldséges néz dilisnek, de a kedves vevőtársak is.

Pedig ha tudnák, amit én tudok.



Hogy a karalábé levele isteni finom saláta és/vagy sóska levesbe vagy főzelékbe.



Hogy ugyanezen levélből lehet könnyed, tavasz-ízű töltikét vagy hústalan változatában mátikát készíteni.


Hogy kitűnő levesbetét. Hogy párolt karalábé túrós-kapros tölteléke kitűnően gazdagítható vele.



Hogy a reteklevél saláták remek szereplője lehet. Hogy a kissé csípős reteklevél nemcsak főzelékeket gazdagíthat, de pestonak is csodálatos.
Na, hát mindezt nem tudják.



Ezért vagy sajnálkoznak - szegény, nem futja rendes ételre - vagy lenéznek - nahát, ez meg miket eszik - vagy azt hiszik állatokat tartunk, s a zöldséges széles vigyorral ajánlaná fel a reggel óta kukába landoló összes zöldet ...

Kapros, túrós töltött karalábé

Innen is látszik, nem tudják, amit én tudok :)
S gondolom, van még ezer és egy finomság, amihez szolgálhatnak alapul a levelek, s amikről én nem tudok. De tanulok! :)

Pünkösdi étkezési szokások

A pünkösdről szóló összeállításomból kimaradt egy fontos elem ... az ünnephez-ünnepkörhöz kapcsolódó étkezési szokások.
GasztroRéka kérdezett rá, hogy vannak-e hagyományosan pünkösdi ételek.
Nos, utánnanéztem s meg kell mondjam, bár a gugli sok találatot feldobott, a keresésre a valódi válasz-kínálat elkeserítően kevés. Ezek szerint vagy nincs széles körű hagyományos "étel ajánlat" az egyik legősibb keresztény ünnephez kapcsolódóan, vagy a különböző weboldalak nagyjából egy és ugyanazon forrást használták, hiszen sok helyen szinte szóról szóra megegyzik a pünkösdi étkezési szokások leírása.

Érdekes, hogy míg az őszi Márton naphoz kapcsolódó liba-evés gyakorlatilag bevonult a köztudatba, kevesen tudják, hogy sok helyen pünkösdkor is szokás libát enni.
Bár a "komatál" fogalma - főleg azonos nemű, ritkábban eltérő nemű fiatalok közötti barátság megerősítésének, megpecsélésének jele - ismerős számomra, azt nem tudtam, hogy ezt nemcsak húsvétkor, de pünkösdkor is szokás volt adni-küldeni.

Pünkösdkor a paraszt családoknál is ünnepi ételek kerültek az asztalra. Egyébként húst ritkábban ettek, de a juhtartó vidékeken nem csak húsvétkor, hanem pünkösd napján is fogyasztottak bárányt, birkapörköltet. Máshol inkább marhahús, baromfi került az asztalra. Nem juhtartó vidékeken az ünnep hagyományos étele a rántott csirke és az idei liba uborkasalátával volt.
A tojásrántottának mágikus hatást tulajdonítottak (a tojás termékenységszimbólum), és szintén kötelező volt valamilyen édes kalács készítése (fonott kalács, túrós lepény, mákos kalács). Sárközben azonban nem édes tésztát, hanem sós kalácsot sütöttek, melyet tejföllel, borssal kentek meg.
Sok helyen sárga kalácsot ettek, így biztosítva, hogy a gabona bő termésű legyen.
A pünkösdkor szedett bodza leveléből és virágából főzött szörpnek, teának minden betegséget gyógyító hatást tulajdonítottak.

A komatál küldése általában egynemű, ritkábban különnemű fiatalok barátságának megpecsételése. A komatálat küldők egymást testvérré fogadták, sírig tartó barátságot kötöttek, s ezután magázták és komának, a lányok pedig mátkának nevezték egymást.
Az ország egyes vidékein a komázás fehérvasárnaptól Szent Iván-napig terjedő időben bármilyen tavaszi ünnepre eshetett. Réső Ensel Sándor 1867-ben az egri leánykák pünkösdi mátkatál-küldözgetéséről számol be; Gyöngyösön a századfordulón pünkösdkor a legények kedvesüknek küldtek mátkatálat. Néhány Baranya megyei községben nem komatálat, hanem szépen feldíszített „komafát” cserélgettek a leánykák.

A mátkatálat személyesen illett vinni a megajándékozottnak, aki ha elfogadta a barátságot, ugyanezt a tálat kaláccsal, süteménnyel, gyümölccsel megrakva, hímzett kendővel letakarva küldte vissza.
A komatál tartalma tájanként változott, de nem hiányzott belőle a kalács és kis üveg ital.
A komatál átadása énekelt, mondott köszöntő kíséretében történt.

Komatálat hoztam,
Fel is koszorúztam,
Koma küldte komának,
Hogy váltsa ki magának.
Ha nem váltja magának,
Küldje vissza komának.

Szentmihályhegyen:
Mátka, mátka, mátkálunk,
Éltül, holtig, kiskarácsony napig.
Ha megcsalsz, ha megversz,
Mégis mátkák leszünk.

Göcsejben:
Mátka, mátka, mátkálunk,
Száz esztendig szánkálunk.

Baranya megyében a komatálat vivő a kiszemelt háznál ezt mondta:
Komatálat hoztam,
Meg is aranyoztam.
Szűz hozta szűznek,
Koma hozta komának,
Ha nem tetszik komának,
Hazaviszem azon az úton, amelyiken hoztam.


forrás:
unnep.hu
meek.niif.hu

2010. máj. 23.

Pünkösd - ünnep, hagyomány, népszokások

Pünkösd a kereszténység egyik legősibb ünnepe.

Az Ószövetségben olvassuk, hogy az Úr három főünnepet rendelt a zsidóknak. "Háromszor szentelj nekem ünnepet évenként! Tartsd meg a kovásztalan kenyerek ünnepét! Hét napig egyél kovásztalan kenyeret, ahogyan megparancsoltam neked, az Ábib hónap megszabott idején, mert akkor jöttél ki Egyiptomból. Üres kézzel senki se jelenjék meg előttem! Azután az aratás ünnepét, amikor meződ vetésének első termését takarítod be. És a betakarítás ünnepét az esztendő végén, amikor a termést betakarítod a mezőről. Évenként háromszor jelenjék meg minden férfi az Úristen színe előtt (Jeruzsálemben)!" (2Mózes 23:14-17)
Tehát a középső a pünkösd ünnepe, ez az 50. nap. "Számoljatok a szombatra következő naptól, tehát attól a naptól, amelyen elviszitek a felmutatásra szánt kévét, hét teljes hetet. Ötven napot számoljatok a hetedik szombat utáni napig, és akkor mutassatok be új ételáldozatot az Úrnak!" (3Mózes 23:15-16) "Amikor pedig eljött pünkösd napja, és mindnyájan együtt voltak ugyanazon a helyen, hirtelen hatalmas szélrohamhoz hasonló zúgás támadt az égből, amely betöltötte az egész házat, ahol ültek. Majd valami lángnyelvek jelentek meg előttük, amelyek szétoszlottak, és leszálltak mindegyikükre. Mindnyájan megteltek Szent Szellemmel, és különféle nyelveken kezdtek beszélni; úgy ahogy a Szellem adta nekik, hogy szóljanak. Sok kegyes zsidó férfi tartózkodott akkor Jeruzsálemben azok közül, akik a Föld minden nemzete között éltek. Amikor a zúgás támadt, összefutott ez a sokaság, és nagy zavar keletkezett, mert mindenki a maga nyelvén hallotta őket beszélni." (ApCsel 2:1-6)
Péter apostol megmagyarázta az ott levőknek, hogy most teljesedett be, amit Jóel így prófétált: "Az utolsó napokban, így szól az Isten, kitöltök Szellememből minden halandóra, és prófétálnak fiaitok és leányaitok, és ifjaitok látomásokat látnak, véneitek pedig álmokat álmodnak; még szolgáimra és szolgálóleányaimra is kitöltök azokban a napokban Szellememből, és ők is prófétálnak." (ApCsel 2:17-18)
Jézus is megígérte a Pártfogót, akit Ő küld el az Atyától, "az Igazság Szellemét, aki az Atyától származik, az tesz majd bizonyságot énrólam." (János 15:26b). "Én azonban az igazságot mondom nektek: jobb nektek, ha én elmegyek; mert ha nem megyek el, a Pártfogó nem jön el hozzátok, ha pedig elmegyek, elküldöm Őt hozzátok. És amikor eljön, leleplezi a világ előtt, hogy mi a bűn, mi az igazság és mi az ítélet. A bűn az, hogy nem hisznek énbennem; az igazság az, hogy én az Atyához megyek, és többé nem láttok engem; az ítélet pedig az, hogy e világ fejedelme megítéltetett." (János 16:7-11)
Tehát Jézus kitöltötte Szent Szellemét.
Pünkösdöt a Szentírásból ismert Húsvét után az ötvenedik napon tartják. Így pünkösdvasárnap (a nyugati kereszténységben) legkorábbi lehetséges dátuma: május 10., a legkésőbbi pedig június 13.

Maga szó a görög "pentakoszté" kifejezésből ered, mely "ötvenedik napot" jelent és arra utal, hogy húsvét szombatjának ünnepe után vagyunk 50 nappal.
Pünkösd időpontja nem állandó, minden évben máskor ünnepeljük valamikor május 10. és június 13. között. Ez abból adódik, hogy a húsvét sem állandó időpontra esik, pünkösdöt pedig a húsvéti ünneptől, pontosabban húsvét vasárnaptól kezdődően számítjuk. A pünkösd mind naptárilag, mind meterológiailag egyet jelent a tavasszal.
Eredete az ókori Izraelig vezethető vissza. Elsőként a zsidó nép ünnepét kell megemlíteni, mikor is a húsvét szombatját követő ötvenedik nap a befejezett aratás meghálálásának ünnepe volt a Szentföldön. A későbbi időkben ez a nap a híres Sínai-hegyi törvényhozás ünnepévé vált, vagyis amikor Mózes megkapta Istentől - kőtáblákon - a törvényeket. Izráel népe a Pünkösd ünnepét különleges áldozatok bemutatásával és pihenéssel töltötte el. Ekkor mutatták be az új gabonából készült két kovászos kenyeret is.

A keresztény világ régóta pünkösdkor ünnepli a tél jelképes eltemetését. Ez a szokás olyannyira elterjedt, hogy a középkorban még az egyház is elfogadta a néha kissé pogány szokásokkal kiegészített vigadalmakat, amikor is szalmabábuk elégetése vagy vízbe dobása jelképezte a tél végleges eltűnését. Más egyházi ünnepekkel ellentétben a pünkösd a legnépszerűtlenebb, erről tudnak az emberek a legkevesebbet.

Pünkösd napjára minden felébred. Abbahagyja a lusta nyújtózást a világ, ember és állat párt keres. Nedvektől duzzadnak a levelek, zsong és zsibong az élet. Jól tudták a régiek, ilyenkor meg kell állni egy pillanatra. A nagy nyári munkák előtt ünnepelni kell. Köszönteni az új életet, imádkozni a bő termésért, gyermekáldásért. Erre szolgált a pünkösd, a húsvét utáni ötvenedik nap.
A templomokban évről évre megemlékeztek erről a napról, a lángnyelveket a pünkösdi rózsa szirmaival helyettesítették, a Szentlélek jelképeként fehér galambot repítettek szabadon. A lányok és asszonyok bíborvörös ruhába öltöztek, befont copfjukat a hagyomány szerint a bal vállukra kanyarítva, a férfiak felöltötték ünneplőjüket és kezdődhetett a mulatság.

Néhány faluban még ma is élnek a pünkösdi hagyományok, játékok, az Alföldön a Pünkösdölés, a Dunántúlon a Pünkösdi királyné járás. A pünkösdi király választás napjainkra sajnos szinte teljesen eltűnt, pedig a mai napig él a szólás: Rövid, mint a pünkösdi királyság. Kezdetben vitézi szokás volt, a katonák maguk közül választottak királyt - egy napra vagy egy hétre vagy egy évre ... a pünkösdi királyság hossza változó volt.

"Áldott szép Pünkösdnek gyönyörű ideje
Mindent egészséggel látogató ege,
Hosszú úton járókat könnyebbítő szele"
Balassi Bálint

A Pünkösdi királyné járás.
A legszebb kislányt választották meg kiskirálynénak, ami nagy tisztesség volt. Mise után házról házra jártak jókívánságokkal, versekkel, énekekkel köszöntve a háziakat, virággal szórták be a szobát. A játék végén a háziak megkérdezték a lányokat: Hadd látom a királynétokat édes-e vagy savanyú? Fellebentve a díszes kendőt megcsiklandozzák a kislány állát. Ha a királyné mosolyog, de a fogát a világért sem villanthatja ki, megnyugszanak a háziak, mert jó lesz a termés. Ekkor a háziak almát, tojást, kolbászt, pénzt ajándékoztak a jókívánóknak.

A törökbasázás
Ez egy elég kegyetlen játék volt. Egy 10-12 éves gyermeket beöltöztetnek selyembugyogóba, turbánt kötnek a fejére. Égetnivaló kölyköt választanak erre a szerepre, aki amúgy is rászolgált a verésre. Persze kitömik a ruháját szalmával, hogy ne fájjanak az ütések. Aztán összeláncolt kézzel vezetik végig a falun. Énekelnek, a basa ugrándozik, a fiúk meg zöld gallyakkal csépelik boldogan.

Pünkösdi eső
A hiedelem szerint, bár májusi eső aranyat ér, a pünkösdi eső ritkán hoz jót.

Pünkösdi király választás
Amolyan legényvirtus volt, lovas versennyel, tűzugrással, tekézéssel. Aki a legderekabbnak bizonyult, egy évig (napig/hétig) ingyen ihatott a falu kontójára és minden mulatságra hivatalos volt.
A pünkösd az egyházi és a világi emberek számára is az öröm ünnepét jelentette, és számos vigadozó szokás fűződik hozzá. Hazánkban az egyik legnépszerűbb hagyomány a pünkösdi király választása volt. A királyt fiatal lányok koronázták meg az általuk készített virágkoszorúval. A királynak ezután minden földi jóban része volt, de tisztsége mindössze egy napig / hétig / évig tartott, és rendeletei is csupán ez idő alatt voltak érvényesek. Innen ered a magyar nyelvben a "pünkösdi királyság" kifejezés, amely a rövid ideig tartó és igen csak bizonytalan hatalmat jelenti.
Érdekesség, hogy a "pünkösdi király" jelentését mennyire komolyan is lehet venni: Ferenc József kiegyezés után történő megkoronázása eredetileg pont pünkösd hétfőre esett volna. Egy élelmes szervező azonban felfigyelt az időpont jelentőségére és attól tartva, nehogy a király uralkodása is csak "pünkösdi királyság" legyen, pár nappal elhalasztották a jeles eseményt.

A pünkösd az udvarlás, párválasztás ideje. Ilyenkor enyhültek a szigorú szabályok, a leányok bátran mutatkozhattak választottjukkal.


Bár a szokások ma már kihalóban vannak, az ember érzi, ünnepre, pillanatnyi csöndre, játékra, társaságra van szükség most is. Üzenetet hordoznak ezek az ünnepek, az ember és a természet szeretetét hirdetik, csupa olyat, amiben megkapaszkodhatunk és amik által továbbléphetünk. Most majd Pünkösd vasárnap és hétfő után tovább, a dolgosabb, nehezebb keddek és szerdák hétköznapjaiba.


forrás:
nagyutazas.hu
wikipedia

2010. máj. 19.

Saláta-sóska leves "de luxe"

Friss, hars, üde, ezer arcú, naponta kilónyit meg lehet enni belőlük. Na, mi az?
:)
Sóska és fejes saláta :)

Egyszerűen odavagyok értük. Külön-külön, együtt is. Leves, főzelék, levesbetét, vegyes salátához, főétel, köret, savanyúság, nyersen falatozni - mind kedvenceim.
Képes vagyok saláta levest enni s utánna sóska főzeléket, vagy salátás sóska levest s utánna rakott/sült salátát. Akár egy héten keresztül.
Kiscsaládom osztja lelkesedésem, igaz Manó főleg a sóskát és leginkább nyersen csemegézi, de fél felnőtt maréknyinál alább nem adja.

A hagyományos saláta leves nem nyerte el tetszését, ezért tavaly beújítottam és lett saláta krémleves pirított mandulával , ezt szívesen kanalazta, a krémleveseket amúgy is szereti.

Néhány hete - mióta nemcsak a zöldségesnél tudok salátát venni, de a kiskertben is szépre nőttek már, és a sóska is bőven ontja savanykás leveleit - egymást érik a saláta-sóska levesek. Mindegyik kicsit más, de közös bennük, hogy mindben van fokhagyma, valamennyi tej, és sok-sok saláta, meg sóska, meg a kettő együtt.
Ez itt most a saláta-sóska leves "de luxe" nevet kapta :)
Merthogy van benne más zöldség és némi darált hús is az alap összetevők mellett.
Egyszerűen finom! És nem lehet abbahagyni!



Saláta-sóska leves "de luxe"

hozzávalók


1 nagy, tömött vagy 2 kisebb fej fejes saláta
nagyjából feleennyi sóska - ha savanykásabbra szeretném, akkor fele-fele arányban
1-2 szál murok
1 szál petrezselyem
sok-sok fokhagyma :) - 5-6 nagyobb gerezd
~ 10-12 dkg darált hús
6-7 ek rizs
kisujjnyi margarin (2-3 dkg)
tej
só, bors

A salátát levelekre szedem és a sóskával együtt alaposan lemosom. Mivel földes, homokos és nem szeretjük, ha rocog a fogunk alatt, mea culpa, langyos folyó víz alatt mosom.
A murkot, petrezselymet, fokhagymát megpucolom, előbbi kettőt julienre - hosszában kb 2,5 ujjnyi darabokra, a darabokat vékony szeletekre, a szeleteket vékony csíkokra - vágom.
A margarint fazékba teszem, ahogy habzani kezd, ráteszem a darált húst és alaposan elkeverve morzsásítom. *
* Tipp :) - Nem muszáj darált hússal készíteni. Ennek híján a leves íze dúsítható bármilyen levescsonttal, jól áll neki :) csirke- vagy karajcsont is. Ilyenkor az első lépés kimarad. A habzó margarinra a rizset szórom, átforgatom és felöntöm. Beleteszem a levescsontot. Innetől u.a.

Rászórom a rizset (nem kell beáztatni előtte), elkeverem, majd felöntöm nagyjából annyi vízzel, hogy 3-4 ujjnyira ellepje. Só, frissen őrölt bors, belenyomom a fokhagymát is. 8-10 percig főzöm, fedő alatt.
Beleszórom a csíkokra vágott murkot, petrezselymet és nagyjából további két percet főzöm.
Ezalatt a fejes saláta és a sóska leveleit laskára vágom. Nem túl vékonyan, de nem is elnagyolva.
A levesbe teszem a laskára vágott leveleket, átkeverem és felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje.
Tulajdonképpen már alig főzöm, a kerámialapos tűzhelyt lekapcsolom, a maradék hő elég, hogy felforrjon a leves és kettőt lobbanjon.
Felöntöm tejjel, ennek mennyisége a leves tervezett sűrűségétől is függ. Elkeverem, hagyom a tejjel is felforrósodni, de már semmiképp nem főzöm (a tej kicsapódna).
Félrehúzom a tűzről, megkóstolom, ha kell, utánnafűszerezem; általában sóznom kell, a tej édesíti a levest.
Tálalom.
Jóízűen megesszük.
Estig rájárunk a tűzhelyen félrehúzott fazékra.
Este szomorúan elmosogatom az üres fazekat.
Újfent megállapítom, soha rosszabbat :)


Nem akarok én senkit meggyőzni arról, hogy a saláta és/vagy sóska leves igenis rettentő finom :) Csak mondom-mutatom, van más megoldás is a menzán főzött, általában túlrántott/habart, szalonnapörccel tálalt, agyonfőzött "leveshez" képest.
Azt már nem is fejtegetem, hogy mivel a salátát, sóskát gyakorlatilag alig főzöm, rengeteg tápanyag, vitamon és egyéb hasznos és finom összetevője benne marad :)
Érdemes kipróbálni.
Kár lenne kihagyni.
Nem lehet megunni :)

Gyors & könnyű - Fél óra alatt se. Finom. Tavaszi. Egészséges. Gyors. Könnyű. Megkockáztatom, még olcsó is.


Jó étvágyat !

2010. máj. 18.

Juhééééjjjj! Nyertem! :D

Fülig érő mosollyal - mert egy hölgy ugye nem vigyorog :D - közhírré tétetik, hogy a Rita konyhája által 2010-ben meghirdetett kelt tésztás receptverseny győztese - aki a kétszemélyes, 3 nap + 2 éjszaka üdülési utalványt megnyerte - nem más, mint ... 2 perc hatásszünet :D ...


Garffyka!
azaz én!

:D


A versenyre - amelyre a szervezők olyan kelt tésztás recepteket vártak, melyek az "egészségesség" jegyében (is) készültek, tehát lehetőség szerint margarin, étolaj és aromák helyett sokkal inkább vaj, hidegen sajtolt növényi olajok hozzáadásával - három receptet neveztem:

kefíres-korpás kenyér / jól formázható, másod-harmadnap is nagyon jó állagú, könnyed, rostokban gazdag

hagymás-magos kenyér Zila formában / teljeskiőrlésű liszttel, magokkal készült kelt tészta Zila formában többféle töltelékkel, egyszerre különleges és finom

fűszeres, sós mini kuglóf / búzakorpás, teljeskiőrlésű lisztes, magos vajas tészta zöldfűszerekkel bolondítva, meglepően könnyed, foszlós

Ez utóbbira, a győztes receptre :), azért is vagyok külön büszke (a Zila formában sült hagymás-magosra és a dimbes-dombosra is:), mert ugyan adott volt egy már kipróbált alaptészta az édesen sütött - marcipános-narancsos-kakaós - vajas mini kuglófok "személyében", de ebből az alaptésztából saját kútfő és kísérletezés eredményeként születtek a bolondítóan illatozó, rostokban gazdag, meglepően könnyű állagú fűszeres mini kuglófok.

További nyertesek, részletek a nyereményekről, érdekes és finom receptek a Ritakonyhaja.hu oldalon.

Fejes saláta & sóska 4ever!


A fejes saláta (Lactuca sativa) származási helyének a Földközi-tenger vidékét tartják. Nálunk többnyire tavaszi termény a fejes saláta, aminek sajnos általában csak addig van keletje, amíg fel nem tűnik az asztalon az uborkasaláta. Ám ez nagy kár, mert az étrendileg igen értékes fejes salátát egész évben fogyasztanunk kellene salátaként és ételdíszítőként egyaránt.
A fejes saláta manapság általában a húsételek kísérője, azaz nem más, mint savanyúság, ételízesítő, holott - éppen nagyszerű termelési adottságaink miatt - étvágykeltő, vitamindús előétel, de akár főétel is lehetne.
A magyar nyelvben a saláta szónak valami lekicsinylő hangzása is van: saláta a sebtében összehordott írásmű, az iskolás gyerek alaposan elhasználódott füzete, tankönyve stb. És persze, összefoglaló neve az összes, zöldségféléből készített ételnek.

A fejes saláta őse a keszegsaláta, ami Magyarországon elég gyakori gyomnövény. A soklevelű fejes salátát Európában a görögök terjesztették el, de ők is már az egyiptomiaktól vették át. A középkorban a kolostorkertekben húzódott meg ez a növény. Elterjesztésén nem kisebb férfiú munkálkodott, mint Nagy Károly, a frankok királya, a későbbi római császár. Nálunk a 17. század óta ismerik és fogyasztják.



A mai fejes saláta karógyökeret fejlesztő - a fészkesek családjába tartozó - növény. Gyökerei mélyen hatolnak a talajba, de oldalirányban csekély területet hálóznak be. Levelei szorosan egymásra borulva fejet képeznek, amelynek vastag erű, külső levelei sötétzöldek, némileg durvább szövetűek, míg a belső levelek zsengék, zöldessárgák vagy sárgák.
És mennyire egészséges! Sok karotint és B-vitamint tartalmaz. Igen jelentékeny a C-vitamin-tartalma is, ezért különösen ajánlatos a fogyasztása kora tavasszal, amikor a szervezet vitaminkészletei kiapadóban vannak.

Mátyus István a Küküllő és Maros-Székből egyesült vármegyéknek a "fizikusa" volt. Ő így zengi a saláta dicséretét 1787-ben: "A zöldségek közt legelső helyet érdemel a saláta. Ezt a forró temperamentumú olaszok gyönyörűséges hívesítő és nedvesítő erejéért, minden e világra termett füveknél legjobbnak mondják... Az enyves, sűrű vért hatalmason vékonyítja... a természeti belső forróság vagy nyári erős hévség miatt... eltöröltetett ételbéli kívánságot helyreállítja. De efelett a részegséget is űzi, álmot is okoz, ahonnan a gazdagon vacsoráló és bőven poharazó régi rómaiak szeretik vala a vacsorát salátával végezni, amint azt Martialisnak szavai tanítják..."




A sóska (Rumex acetosa) a keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozó évelő, lágyszárú levélzöldség. Egész Európában őshonos, de megtalálható Észak-Amerikában, Ázsiában és Chilében is.
A sóskának mintegy százféle változata ismert. A legismertebb a nagy sóska széles, nyílra hasonlító leveleivel, melynek belső része leginkább vasvillára emlékeztet. Harang alakú, pirosas virágai nyár elején nyílnak.

Mint a többi zöld leveles zöldség, a sóska is nagyon egészséges. Alacsony kalóriatartalma miatt fogyókúrák tökéletes kiegészítője, ugyanakkor ásványi anyagokban – különösen vasban, magnéziumban, kalciumban és foszforban – rendkívül gazdag. Csekély mértékű energiatartalmának köszönhetően a sóska tökéletes tápanyagsűrűséggel rendelkezik. Magas C-vitamin tartalma miatt hatékony a skorbut gyógyítására és megelőzésére is. Gazdag B9-vitamin valamint provitamin, flavonoidok és ásványi anyagok terén is. Immunerősítő hatása mellett jó vizelethajtó, nyákoldó és vértisztító is.
Savanykás ízét az oxálsav adja, ami segíti a bélműködést és étvágygerjesztő hatása is van; ennek köszönhetően már egészen kisgyerek kortól ajánlják. Frissen szedve kedvelt gyerekcsemege.

forrás:
sulinet.hu
wikipedia.hu



Mi nagyon szeretjük mindkettőt, a fejes salátát és a sóskát is, külön-külön és együtt is.
S hogy milyen finomságokat lehet szinte percek alatt varázsolni a megszokott cukros salátán, szalonnapörcös saláta levesen és a sóska főzeléken kívül?

Örök finomság csak úgy magában elrágcsálni a frissen szedett, zsenge leveleket.
Mikor sóskát főzök, két maréknyival többet számolok, mert Manó rögtön lecsap rá :)

Klasszikus a "vegyes saláta", amihez az alapot az elnagyoltan tépkedett fejes saláta és a vékony laskára vágott sóska adja. Csak fantázia kérdése, milyen zöldségekkel keverem. Bolondítom magokkal, könnyű, zöldfűszeres, pár csepp citromleves öntettel.


Tavaszi szendvics


Saláta-sóska leves "de luxe"


Reteklevéllel, zöldhagymával, túróval bolondított saláta-sóska főzelék



Rakott, sült saláta


Receptek és további finomságok fejes salátából, sóskából következő postokban.

2010. máj. 13.

A leves, a só és a gesztenyés süti

Élt egyszer hajdanán egy ifiasszonyka. Szegény feje csak két dolgot tudott főzni, zsíros kenyeret és teát, de mivel férjura igencsak szeretett enni, gondolta, csak nem lehet olyan boszorkányság mondjuk egy tányér levest főzni. Így hát nekiállt.
Kis lábas a tűzhelyre, bele zöldségek meg hús, vizet öntött rá, aztán megsózta.
Mikor minden megfőtt, megkóstolta.
Rettentő sós lett. Így öntött még hozzá vizet.
Sótlan lett. Hát tett még hozzá sót. Megkóstolta.
Elfintorodott. Sós lett.
Víz. Ízetlen.
Só. Túl sok lett.
Kis lábasból nagy fazékba töltötte a levest.
Vizet öntött hozzá.
Ízetlen.
Sós.
Ízetlen.
Sós.
A végére a két liternyi levesből tíz liternyi lett.
De legalább nem lett se sós, se vízízű.
:)

Nahát, majdnem így jártam én is, mint az egyszeri ifiasszonyka. Csak nem levessel, de sütibe való gesztenyetöltelékkel.
Felbontottam egy üveg rumos-narancsos gesztenyebefőttet a fokhagymás-gesztenyés halhoz és a zöldségkörethez. A gesztenyét mind elhasználtam, a befőtt levéből viszont maradt jócskán. Hát kezdeni kellett vele valamit. Mit is ?...
Gyümölcsleves ... hmmm. Így lett almaleves gesztenyebefőtt levével bolondítva. Nagyon finom volt!

A befőttléből viszont még így is maradt. Hát legyen belőle ... gesztenyés süti!
Fagyasztóból előkaptam egy csomag mélyhűtött gesztenyemasszát és egy adag leveles tésztát.
Mikróban kiolvasztottam a gesztenyemasszát, majd összekevertem a megmaradt befőttlével.
Abban a pillanatban, ahogy belezuttyintottam a befőttlébe a kiolvadt gesztenyét, tudtam, hogy sok, illetve kevés ... sok a lé és kevés a massza. Így hát túl híg lett a sütibe szánt töltelék. Sebaj, volt még egy adag gesztenyemassza, azt is kiolvasztottam. A töltelék jó állagú lett - és eszméletlenül finom :)
Viszont újra fenállt a sok, illetve kevés esete ... sok massza, kevés leveles tészta.
Sebaj, majd megoldom, gondoltam, miközben a szokásosnál jóval több tölteléket böngyörgettem a szokásosnál jóval vékonyabbra nyújtott leveles tésztába :)
A gesztenyés batyuk azon melegében elfogytak. A maradék töltelék egy részére rájártunk ... persze, csak véletlenül, lopva, csenőmanónak öltözve :)



Másnap gyúrtam egy nagy adag 10-20-30 tésztát. A dupla adagból jutott bőven csokis aprósütinek, nutellás tallérnak, narancsos keksznek.
És még mindig ott volt egy nagy adag remek állagú, eszméletlenül bolondító ízű gesztenyemassza. Tölteléknek.
Gyors ötletem még gyorsabb megvalósítás követte: a 3-4 mm vastagra nyújtott csokis és narancsos gyúrt tésztából kis köröket szaggattam, ezekre csinosítottam a kinyomóba szedett gesztenyemasszát, majd előmelegített, 180 fokos sütőbe tettem 10-12 perce ... s miközben sült, nem győztünk nyeldekelni a sütőből kiszálló illatfelhőben.



Ujjbegy megégetésének veszélye mellett, tányérra rendeztem a gesztenyés fészkeket, gyors fotó a frissen nyírt fűben, aztán kora délutántól estig családilag eltüntettük :)
Még Manó is. Pedig, saját bevallása szerint, ő most éppen nem is szereti annyira a gesztenyét.
De a fészeksütit igen :D
Kegyes hazugság :)

Jó étvágyat !

2010. máj. 12.

Variációk halra

Szeretjük a halakat.
Ennek egyik ékes bizonyítéka, hogy Manapó néhány éve éjt-nappalá téve sajátkezűleg ásta ki a kerti kistavat. Aztán szintén sk kevert betont a tószegélyhez és egy egyenként igazította a köveket, csigaházakat a betonba, hogy ne a randa fekete tó-nylon lógjon ki, hanem természetes partnak látszon. Jó nagy kistó lett, tele aranyhalakkal.

A halak is szeretnek bennünket.
A kezdeti négy aranyhal, ékes bizonyítékaként annak, hogy nálunk aztán valóban élnek, mint hal a vízben :), mára belakta a tavat s halszerelmük gyümölcseként ma már harmincnál is több fehér-piros-foltos aranyhal úszkál vidáman a kerti kistóban.

A minap halat ettünk.
Aranyló halat.
:)
Nem, nem a kerti kistó halait fogtuk ki - bár Manó egyszer felvetette, hogy megsimogatná, majd miután elmagyaráztam, hogy a hal a vízen kívül nem tud megélni, rövid töprengés után azt mondta, jó, akkor simogatás együk meg őket :D

A receptet Lúdanyónál láttam meg, s azonnal megtetszett. Frappáns megoldás a bő olajban kisült bundázott hal kíméletesebb változatára.
S hogy ha már hal, legyen ... ööö ... szálkamentes és többféle :), a tengeri halfilék egy részét a nálunk már hagyományossá vált fokhagymás vajon sütöttem meg. Ezúttal narancsos-rumos gesztenyebefőttel bolondítva, mind a halat, mind a köretként szolgáló zöldségeket.



Hal - kukoricalisztes bundában, sütőben

hozzávalók

halfilé - lehet nem filéből is, akkor macerásabb enni
só, bors
kínai fűszerkeverék by Max - vagy pirospaprika por
6 bő ek kukoricaliszt
6 bő ek liszt - ennek egy részét teljeskiőrlésűre váltottam ki
némi vaj
kb 1,5 dl tej
2 gerezd fokhagyma

A fagyasztott halfiléket előző este a hűtőbe teszem, reggelre szépen kiengednek. Ha feledékeny vagyok és ebéd előtt fél órával jut eszembe, hogy a hal még a mélyhűtőben fagyoskodik, gyorsan kikapom, kibontom, mikróban olvasztó fokozaton néhány perc alatt felengednek.
Konyhai papírtörlővel felitatom a szeletekről a nedvesség nagy részét.
A tejbe belenyomom a fokhagymákat és összekeverem.
A kukoricalisztet (nem dara, liszt) és a lisztet fele-fele arányban mélyebb tányérba öntöm. Fűszerezem: só, frissen őrölt bors, bő csipetnyi kínai fűszerkeverék.
Összekeverem.
Tepsibe sütőpapírt teszek, ezt megvajazom.
Nagyjából 2 ek-nyi vajat megolvasztok.
A halszeleteket tejbe mártom, kivételkor kicsit lerázom, mehet a kukorica-lisztes keverékbe.
A vajas sütőpapírra sorakoztatom, majd spórlósan meglocsolom az olvasztott vajjal.
Kb 170 fokra előmelegített sütőbe teszem, negyed órára.



Mikor megsültek, lapos fakanállal az aranyló halszelet alá nyúlok és tányérra sorakoztatom.
Vajon karamellizált vegyes zöldséggel tálalom.
Jóízűen megesszük.
Ennyi :)

előkészületek:5 perc
sütés: 15 perc





Fokhagymás hal gesztenyebefőtt lével + zöldség gesztenyebefőttel

hozzávalók - hal

halfilé - lehet nem filé is, macerásabb enni
4-5 ek gesztenyebefőtt lé (narancsos-rumos)
1-2 ek vaj - hal mennyiségtől függ, nem kell tocsogjon
3-4 gerezd fokhagyma - most 3-4 szál újfokhagyma

A kiolvadt halszeletekről konyhai papírtörlővel leitatom a nedvesség nagy részét.
Az újfokhagymát megpucolom, zöld leveleit levágom, a megmaradt részt hosszában kettévágom.
A vajat felforrósítom, mikor a habzása elmúlt, rádobom a félbehasított újfokhagymát, beleöntöm a gesztenyebefőtt levét, összekeverem.
A serpenyőbe sorakoztatom a halszeleteket és oldalanként nagyjából 2 perc alatt készre sütöm.
Lapos fakanállal fordítom és veszem ki, így a szeletek nem/kevésbé törnek össze.

hozzávalók - gesztenyebefőttes zöldségköret

vegyes zöldségek - gomba (4 fej), paprika (1 nagy), murok (2), petrezselyem (2), zöldhagyma szára (3), újfokhagyma (4)
kb 5 dkg vaj - zöldségek mennyiségétől függ, nem kell tocsogjon
1 kisebb üveg gesztenyebefőtt + 4-5 kanál befőtt lé

A zöldségeket megpucolom/megmosom.
A gombát félbe-negyedbe-nyolcadba vágom. Ha kisebb fejek, elég negyedelni. A szárakat is felaprítom.
A murkot, petrezselymet srégen vágom, kb 3-4 mm vastagon.
A paprikát csíkokra, majd szintén ferdén kockára vágom (rombusz, na, de tökéletes a kocka alakú is :).
Az újfokhagymát egészen apróra vágom.
A zöldhagyma szárát - minek kidobni, nagyon finom :) - felkarikázom.
A gesztenyebefőttet leszűröm.
A vajat felforrósítom, mikor habzik ráöntök a befőtt levéből.
Jöhetnek a zöldségek: gomba (3-4 perc), murok és petrezselyem (2-3 perc), paprika és zöldhagymaszár (2-3 perc), újfokhagyma és a gesztenye (3-4 perc).
Ha nagyon veszítene a levéből, befőttlével pótolom.
Az utolsó percben sózom, bőven őrlök rá borst. Még egyszer összeforgatom.
A fokhagymás-gesztenyebefőttleves vajon sült halat és a gesztenyebefőttes zöldségeket tányérra rendezem.
Tálalom.
Jó étvággyal megesszük.
Sajnáljuk, hogy csak ennyi volt.
Ennyi :)

előkészületek: 5 perc
elkészítés: 10-14 perc



Mindkét ételre vonatkozik a Gyors & könnyű "matrica". Nemcsak elkészítésében, de a hozzávalók szempontjából is könnyű ebéd-vacsora. Akár a kukoricaliszt bundás hal, akár a gesztenyés párja ízletes, finom, a szokásostól kissé eltérő.

Jó étvágyat !

2010. máj. 11.

Bélelt kenyér

John Montagunak (Sandwich grófság negyedik lordjának) pokoli lapjárása volt. Háromkezes cribbage-ot játszottak hétlapos leosztásban, és a gróf már kisebb vagyont veszített. Úgyhogy esze ágában sem volt felállni a kártyaasztaltól, inkább utasította inasát, tetessen két pirítós közé húst, és hozza be.
Egy idő múlva a többiek is megéheztek, s ők is intettek: "The same as Sandwich!" (Ugyanazt, mint Sandwichnek!).
Így született (1762-ben) a gasztronómia legnagyobb találmánya, a szendvics.

Őlordságát később nyomasztotta a legenda. Még hogy szenvedélyes kártyacsatáiról jegyezze meg nevét a hálátlan utókor! Életrajzában ezért bizonygatni kezdte, hogy bokros állami teendői miatt találta fel a "bélelt kenyeret". De ekkor már senki sem hitt neki, a szendvics viszont elindult világhódító útjára.
A XVIII. században az előkelő londoni klubok (Cocoa Tree, Beef Steak Club, Shakespeare Taverna) mind kínáltak "rakott kenyeret". Edward Gibbon történész, képviselő a naplójában fel is jegyezte az új módit, egy francia író pedig, Pierre-Jean Grosley, Londonról szóló útikönyvében a kártyások mellett már tengerészeknek és katonáknak is ajánlja a "hordozható ételt". 1787-ben Charlotte Mason közölte az első receptet: "Kenj meg vajjal két szelet pirítóst, tégy közéjük egy vékony szelet sült húst", 1818-ban pedig a Crockford Club híres szakácsa, Louis Eustache Ude már külön fejezetben magyarázza el szakácskönyvében a besameles szendvics készítésének fortélyát. lehet, nem pont így írta le a besameles szendvicset, de ez itt nagyon finom volt :)
Később megszületett az amerikaiak kedvence, a klubszendvics (három pirítós, csirkemell, szalonna, saláta és majonéz), a BLT-szendvics ("bacon, lettuce, tomato"), a Reuben szendvics (marhahús, ementáli, savanyúkáposzta). Divatos a háromszögletű velencei tramezzini (pástétom, sonka, sajt, majonéz), az olasz panini (focaccia kenyérben sonka, mozarella sajt és paradicsom), a francia croque monsieur (két megvajazott toastkenyér között sonka és gruyere sajt; tükörtojással a tetején: croque madame), a mexikói burrito (kukoricalepényben sült marhahús, chilis bab, sajt, tejföl).
Külön kultusz övezi a pastramit. A húsimádók álomszendvicsét (füstölt fűszeres marhahúsból készítik) örmény kereskedők honosították meg New Yorkban. A törököknél pastima a neve (fokhagyma és római kömény), a románoknál pastrama (mustár, uborka), Grúziában bastuma. A világ legjobb pastrami szendvicse a manhattani Katz's Deli üzletében kapható.



Sokak szerint nem Sandwich gróf találta fel a szendvicset, hanem Hillél, a zsidók bölcs tanítója. A rabbi (a Krisztus előtti első évszázadban) "két maceszdarab közé keserű füvet és chároszetet (borral kevert reszelt alma és dió, fahéjjal fűszerezve) téve" amolyan "szendvicset" készített, hiszen húsvétkor kovásztalan kenyeret és keserű füvet kell enni.

Szendvicsnek tekinthetjük a gyrost, a falafelt, a kebabot is, hiszen a törökök, arabok, görögök a kettévágott pitát töltik meg húsfélékkel, hagymával, salátával. Mark Morton angol irodalomtörténész a szendvics ősének tekinti a XVI-XVII. századi angol színdarabokban (például Shakespeare-nél is) előforduló bread and meat, bread and cheese (húsos, sajtos kenyér) kifejezéseket is.
Szegény Sir John Montagun e sok okoskodás már nem segített. Nevéből melegszendvics lett, sőt szendvicsember, szendvicsvegyület. Élete alkonyán tett még egy kísérletet, hogy a lavinát megállítsa, támogatta James Cook felfedező útjait. A kapitány meg is hálálta, Sandwich grófról nevezte el a Hawaiiszigeteket. De ebből sem származott semmi jó. A bennszülöttek 1779-ben elfogták a kapitányt, fejét levágták, testét feldarabolták.
A rossz nyelvek szerint meg akarták enni - szendvicsnek.
forrás & kép: Hetiválasz


Nos, amit én alkottam reggelire az se nem húsos, se nem besameles, még csak Cook kapitány fél hajszála sincs benne (brrr), ezzel szemben egészen finom, "tavaszi" lett :)


Egy fűszeres mini kuglóf fejét kegyetlenül leharapom (előtört belőlem Mr Hyde :), a törzséből két szeletkét vágok.
Manó reggeliről megmaradt tojássárgáját eltöröm kevés vajjal, picurka mustárral, só-bors, a szeletekre kenem.
A bélelés - zsenge salátalevél, újfokhagyma felkarikázva, retek, kígyóuborka, szeletekre vágott csiperke. Mindenből jó sok, legalább két rétegben.
A habzsidőzsi csúcsaként mentás bodzateát kortyolgatok mellé :)

Jó étvágyat !

Édes és sós

... és fűszeres. Legújabb őrületem :)
Szerintem nagyszerű, remek trió.

Ettem már jónéhány ételt, ami Manapóm szerint "mákos-lekváros pacal" kategóriába tartozik :). Nekem ízlettek :) A paprikás kolbász lekváros kenyéren, a narancsos-balzsamecetes-fokhagymás tengeri halfilé rizses kelkáposzta tekerccsel.
Ha azt nézem, hogy Manó jóízűen gyűri a mustár-ketchup-majonézbe mártott virslit almás-zabpelyhes keksszel, akkor az alábbi párosítás sem annyira földtől elrugaszkodott :)

Fűszeres mini kuglóf szilvalekvárral és sós retekkel.




Nagyon finom!
Ahogy a zöldfűszeres, vajas kelt tészta íze eggyé olvad az édes, pikáns szilvalekváréval és a sós, roppanós retekével ... hmmm ... soha rosszabbat :)

Jó étvágyat !

2010. máj. 10.

Kuglófbabák - fűszeresen

A vajas, mégis könnyű tésztájú mini kuglófokról szóló posthoz odabiggyesztettem, hogy szerintem akár sós, fűszeres változatban is elkészíthető az alapjában semleges (se túl édes, se túl sós) tészta.
Nos, ha már leírtam, akkor süssem is meg, gondoltam péntek délután. S lőn. De szokás szerint, a fűszeres változathoz garffykásítottam kicsit az alaptésztát.
Így született az ötlet, hogy kerüljön bele teljeskiőrlésű liszt és búzakorpa - gondolatban vállon veregettem magam, hogy a készülőben levő finomságot akár a Ritakonyhája által meghirdetett kelt tésztás receptversenyre is nevezhetem majd.
Feltéve, ha olyan lesz, mint szeretném :)
És itt megindult a töprengés. Mivel a teljeskiőrlésű liszttel és a búzakorpával készülő kelt tészta több nedvességet kíván, hát növeltem a tej mennyiségét, illetve egy kanál krumplipelyhet is tettem hozzá. ...
Szoktam írni, hogy ha csak lehetséges, dagasztás közben figyeljük a tésztát, mert a lisztek minősége csomagonként változhat, még ugyanazon gyártó esetében is. Minő szerencse, hogy a javaslat már rutinná vált. Ugyanis a bekészített tészta minden volt, csak jó állagú nem, a megemelt tej mennyiség is kevésnek bizonyult a teljeskiőrlésű liszt és zabkorpa mennyiséghez. Hát akkor tegyünk még hozzá egy kis tejet, még egy tojássárgát és még egy kevéske olvasztott vajat.
Fakanállal kicsit rásegítettem, hogy a forma sarkaiba behúzódott szárazanyagot is magába tudja dolgozni a tészta. Aztán vártam és vártam és vártam. A dagasztás lejárta után is ellenőriztem a tésztát, kellemes, rugalmas állagú volt. Nos, nincs más hátra, mint előre, kivárni a kelesztést. A ciklus lejárta után előrelátóan nem vettem ki a tésztát, de a kikapcsolt gépben hagytam még bő fél órát. Az eredmény?
Rostokban gazdag, a zöldfűszerektől és magoktól igen ízletes, meglepően könnyű, jó állagú tészta.



Fűszeres mini kuglóf
hozzávalók - 12 db
130 ml tej
1 tojás
2 tojássárga
80 gr olvasztott vaj
390 gr liszt
50 gr teljeskiőrlésű liszt
10 gr búzakorpa
1 bő ek krumplipehely
1 mk frissen őrölt bors
1 tk só
1 ek cukor
6-6 nagy levél bazsalikom és oregano
1 ek szezámmag
1 ek lenmag
1 zacskó szárított élesztő (7 gr)

1 tojásfehérja + 0,5 ek tej a kenéshez
len- és/vagy szezámmag a szóráshoz

kb 1 ek olvasztott, visszahűtött vaj a formákhoz
12 fém muffin forma

A zöldfűszerek leveleit megmosom, leszárítom, apróra vágom.
A len- és szezámmagot száraz serpenyőben megpirítom.
A hozzávalókat, a fenti sorrendben a kenyérsütő gép formájába pakolom.
Dagaszt-keleszt programot indítok. A ciklus lejárta után a kenyérsütő gépet kikapcsolom, de a tetejét nem nyitom fel és a tésztát még további 25-30 percre bent hagyom.

Tipp :) Mivel a lisztek minősége csomagról csomagra változhat, még ugyanazon gyártó esetében is, dagasztás közben nézem a tésztát. Ha a formában döngő hangot ad vagy ha láthatóan sok a száraz anyag, akkor kanalanként kevéske langyos tejet adok hozzá. Minden kanál után megvárom, míg a tészta teljesen magába dolgozza. Ha a tészta túlságosan puha - dagasztás közben kis "farkincát" húz maga után, ahogy a kar forgatja -, akkor apránként kevés lisztet adok hozzá. Minden adag lisztnél megvárom, hogy a tészta teljesen magába dolgozza.
Tipp :) Természetesen lehet kézzel is dagasztani, aztán enyhén kilisztezett tálba tenni a megdagasztott tésztát, tetejét kevéske teljekiőrlésű liszttel megszórva és konyharuhával letakarva langyos-meleg helyen keleszteni. A kelt tésztát nem ajánlatos közvetlenül erős napra kitenni.
Tipp :) A vajas tészták az átlagosnál általában több idő kell a keléshez. Ezért érdemes a dagasztás-kelesztés ciklus lejárta után még a gépben hagyni.


A szépre, enyhén szálasra, ruganyos állagúra kelt tésztát teljeskiőrlésű liszttel vékonyan megszórt lapítóra szedem és finoman átdögönyözöm.
Tucatnyi egyforma darabra vágom.
Minden egyes darabbal így dolgozom: ujjbegynyit lecsípek, ez lesz a kuglófbaba "feje". A nagyobbik tésztadarabot kéz között gömböccé sirítem, majd az olvasztott vajjal vékonyan kikent fém muffin formába teszem. Lisztes ujjbeggyel lyukacskát/mélyedést nyomok a tetejére, ide biggyesztem a kisebbik tésztadarabból formázott gömböckét.
A tepsire pakolt, mini kuglófokkal teli muffin formákat tiszta konyharuhával letakarom és langyos-meleg helyen 25-30 percig kelesztem.
Miután szépen megkeltek, a tetejüket megkenem a kissé felvert tojásfehérje és tej keverékével, majd tetszés/ízlés szerint megszórom len- és/vagy szezámmaggal.

Forró, 220 fokra (gázsütő 7. fokozat) előmelegített sütőben nagyjából 15 perc alatt aranybarnára, készre sütöm az illatozó mini kuglófokat.
Miután kiveszem, néhány percig a formákban pihentetem, majd óvatosan-ügyesen kiveszem a formákból a kész kuglófbabákat.
Rácsra téve hűtöm ehetőre.


Tipp :) Ha a megsült tészta esetleg túlságosan ragaszkodna a formához, műanyag késsel (mivel teflonbevonatú formáim vannak) picit meglazítom a tésztát a formák szélénél, úgy emelem ki a mini kuglófokat.

Szinte meglepően könnyű, másnap is foszlós tésztájú, fűszeres péksütemény.
Önmagában vagy vajjal, házi körözöttel, sültpaprika krémmel megkenve, de akár fűszeres szilvalekvárral is nagyon finomak. Ebédre salátaleves mellé kínáltam, vacsorára medvehagymás túrókrémmel és retekkel, uborkával tálaltam.


Jó étvágyat !